niedziela, 5 lutego 2017

Kwiaty domowe - pielęgnacja

Nie wyobrażam sobie domu bez kwiatów, kocham je ogromnie. Uważam, że są najpiękniejszym dodatkiem przy aranżacjach wnętrz. Wprowadzają one w mój dom spokój, koją moje nerwy ;) Lubię robić nowe sadzonki, siać i przesadzać. Obok gotowania to moja druga pasja przy której zapominam o całym świecie. Powiem Wam w kilku zdaniach jak je pielęgnować. Pomijam tutaj storczyki bo to inna bajka. Otaczam się kwiatami, które oczyszczają powietrze. Polecam artykuł do poczytania klik
Każdy gatunek rośliny wymaga innego traktowania, jeden lubi półcień inny słońce, dlatego najpierw musicie coś o nich wiedzieć, żeby zapewnić im optymalne warunki. Pielęgnacja zimą tj. X - III:

 • co drugi miesiąc prysznic - ze względu na ogrzewanie i unoszący się kurz
 • podlewam niewielką ilością wody gdy mają sucho - dla jednych wystarczy raz (np.: cliwia, ficus benjamina, bluszcz, kaktus bożonarodzeniowy) a inne muszą być podlane 2 razy w tygodniu (np. gerbera, skrzydłokwiat, paproć).
 • od X do II robię im głodówkę. W II dodaję odżywkę do wody dla kwiatów zielonych zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Podlewam nią raz w miesiącu (II i III)
Pielęgnacja latem tj. IV - IX

 • zaczynam w IV od przesadzania do większych doniczek jeśli tego wymagają kwiaty (np, wyrastają korzenie z doniczek) lub dosypuję ziemię wymieszaną z suchymi i drobno pokruszonymi skorupkami z jajek na wierzch doniczki
 • w V wkładam im pałeczki nawozowe długo działające zgodne z zaleceniami na opakowaniu
 • podlewam zazwyczaj 2 x w tygodniu niewielką ilością wody, by ich nie przelać bo najnormalniej w świecie zgniją i tylko te, które mają sucho
 • co drugi miesiąc robię im prysznic
 • zraszam podczas upałów, nie ma takiej potrzeby w deszczowych porach
To chyba tyle, żadna filozofia. 


W okresie letnim mało się nimi zajmuję ze względu na ogród i warzywa dlatego u mnie dobrym rozwiązaniem są pałeczki nawozowe.


Kwiaty żyją i tak jak ludzie potrzebują witamin tak one potrzebują składników odżywczych by krótko mówiąc "pięknieć" i cieszyć nasze oczy.Jakie są Wasze sposoby na piękne kwiaty?

2 komentarze:

 1. Kąpiele pod prysznicem też stosuję, tym bardziej gdy drobne liście :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również stosuję takie kąpiele. Pomaga to również oczyścić kwiaty z kurzu, który niestety bardzo lubi przylegać do liści zwłaszcza zimą, kiedy nie wietrzy się tak często mieszkań.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią, chętnie ją poznam. Dziękuję za wszystkie komentarze.

Print Friendly and PDFPrint Friendly
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Łyżka i Motyka , Blogger