sobota, 11 lipca 2015

Jak odmłodzić monsterę?

Słów kilka... roślina bardzo łatwa w uprawie. Uwaga trująca, jeśli macie małe dzieci, które lubią się wszystkim częstować - odradzam. Po za tym ma piękne sercowate liście z charakterystycznymi wcięciami i dużo korzeni powietrznych, których absolutnie nie należy usuwać. 


Moja Monstera ma już ponad 10 lat, podlewam ją raz w tygodniu i ma swoje półcieniste miejsce bo takie lubi. Odmładzam ją już trzeci raz a jak to zrobić? W sumie nie widzę wielkiego problemu, bo spotkałam się ze sposobem gdzie najnormalniej w świecie odcina się wierzchołek z 4 - 5 liśćmi i wkłada do wody. Roślina wypuści korzenie i wówczas można ją posadzić do doniczki ze świeżą ziemią.  Niestety u mnie jest to dość kłopotliwe ze względu na rozmiar rośliny dlatego robię tzw. okład powietrzny a to już trudniejsze :) 
Do okładu powietrznego będzie potrzebny:

 1. mech
 2. torf lub ziemia do kwiatów
 3. woda
 4. ukorzeniacz do roślin zdrewniałych
 5. woreczek foliowy
 6. sznurek
Mchu ci u mnie dostatek zwłaszcza na trawniku pod drzewami :) potrzebna jest dosłownie garść. Wkładam go do woreczka dosypuję 2 garście ziemi, skrapiam wodą dość obficie by była mokra. Następnie nożem zdzieram zieloną warstwę łodygi, obsypuję ją ukorzeniaczem. Woreczek z ziemią delikatnie nacinam, okładam nim nacięte miejsce i zawiązuję sznurkiem. Teraz wystarczy czekać na korzenie. Można co 2 tydzień wprowadzić odrobinę wody np. strzykawką. Kiedy wypuści korzenie odcinam ją i sadzę do nowej ziemi.

Trudne? nie... tylko tak wygląda :)

2 komentarze:

 1. Podobnie kiedyś odmładzałam figowca, W połowie nacięłam w koło ale bardzo delikatnie jego zrogowaciałą skórę, zrobiłam cukierka nakładłam mokrej ziemi i często podlewałam. Po dwóch tygodniach woreczek z ziemią był pełen białych niteczek. I mogłam już odsadzać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eluniu to dobry sposób, kiedyś tak zrobiłam z rododendronem, dzisiaj mam nowy rosnący już w ogrodzie krzew :) pozdrawia cię kochana

   Usuń

Podziel się swoją opinią, chętnie ją poznam. Dziękuję za wszystkie komentarze.

Print Friendly and PDFPrint Friendly
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Łyżka i Motyka , Blogger