wtorek, 26 sierpnia 2014

Różanecznik i azalie - przesadzanie

Sadząc rododendron i azalie 6 lat temu stworzyłam obok nich rabatkę kwiatową z lawendy, róży, lilii i innych sezonowych kwiatów. Wyglądało to bardzo ładnie do czasu oczywiście. "Rodek" bo tak go nazywam razem z azaliami rozrósł się do konkretnych rozmiarów i dlatego chciałam je przesadzić. Pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło to czy można przesadzać tak duże krzewy? Dziś wiem, że można i to z powodzeniem. Musicie mieć tylko dodatkowe ręce do pomocy. Z azaliami nie miałam problemu ale rodek jest duży i ciężki. Zwłaszcza, że trzeba przesadzić go z dość dużą bryłą korzeniową. Różaneczniki mają płytki system korzeniowy ale po tylu latach korzenie wrosły dość głęboko. Obkopałam go w okół na jakieś 40 cm od pnia i szpadel w dół by wykopać jak najgłębiej korzeń główny. Męskie ręce i siła bardzo się przydają w takich sytuacjach ;) Następnie przygotowałam sobie miejsce docelowe, wykopując dość głęboki i szeroki dół. Na spód wsypałam mieszankę kwaśnego torfu z ziemią uniwersalną (1:1). Wlałam 10 l wody, włożyłam różanecznika i tą samą mieszanką obsypałam go dookoła.Ubiłam ziemię wokół tak by roślina się nie chwiała a była dobrze osadzona w ziemi. Podlałam kolejną porcją wody i na wierzch podsypałam ziemią wymieszaną z trotem. Identycznie postąpiłam z azaliami. Teraz mam kącik kwasolubnych razem. Dosadzę im jeszcze wrzośce i  wrzosy. Będzie ładnie o każdej porze roku.  Dołączam kilka zdjęć mojej wariacji ;)


Gotowa rabata 2 tygodnie po przesadzeniu


Przesadzanie


Przesadzać można do połowy września by system korzeniowy przyjął się w nowym miejscu i zima nie zrobiła im krzywdy. Myślę, że jeszcze dodatkowo wyściółkuję i liczę na jego piękne kwiaty na wiosnę.


Pozdrawiam ciepło w to pochmurne lato :)

2 komentarze:

  1. Piękne okazy. Bardzo lubię różaneczniki, mam w ogrodzie trzy, pięknie kwitły choć w liściach jakiś szkodnik robił dziurki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkodniki są uciążliwe. Marzenko polecam stronkę http://choroby.kwiaty-ogrody.pl

      Usuń

Podziel się swoją opinią, chętnie ją poznam. Dziękuję za wszystkie komentarze.

Print Friendly and PDFPrint Friendly
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Łyżka i Motyka , Blogger