piątek, 22 marca 2013

Makaron

Ubzdurał mi się makaron więc go zrobiłam. Korzystałam z przepisu mojej mamy, który troszkę zmodyfikowałam. Jestem nim zachwycona, nie ma absolutnie żadnego porównana z makaronem z torebki. Fakt, że trzeba się trochę namęczyć przy wyrabianiu i wałkowaniu. Mimo wszystko warto!

Składniki:
  • mąka tortowa typ 450 - 1 szk.
  • mąka pszenna typ 1850  graham z pełnego przemiału - 1 szk.
  • 2 całe jajka
  • 1/3 do 1/2 szk. zimnej wody przegotowanej
  • szczypta soli
Mąki mieszam, wbijam jajka, wyrabiam nożem, dodaję soli i dolewam stopniowo wody by składniki się połączyły. Wyrabiam ręcznie około 10 min. Kroję na 4 niewielkie części, by dobrze było rozwałkować.
Wałkuję cieniutko,podsypuję mąką by się nie przyklejało. Po rozwałkowaniu zostawiam na 15 min by troszkę przeschło. w tym czasie męczę się z wałkowaniem drugiego kawałka. Po przeschnięciu, kroję w paski szerokości około 4 cm. Układam jeden na drugim i tnę cieniutkie nitki. Następnie rozkładam do przeschnięcia by się nie posklejały. Wrzucam do wrzącej posolonej wody i gotuję około 3 minuty. Z tej ilości mąki wystarczyło mi makaronu na 2 obiady. Resztę ciasta pokroiłam i zostawiłam do wyschnięcia.
Makaron można pociąć na szersze paski  będzie świetny do sosu jako danie główne.U mnie makaron posłużył jako dodatek do zupy kalafiorowej.
Jeżeli posiadacie maszynkę do robienia makaronu to RÓBCIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią, chętnie ją poznam. Dziękuję za wszystkie komentarze.

Print Friendly and PDFPrint Friendly
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Łyżka i Motyka , Blogger